Farbenie vajíčok, pletenie korbáčov, spievajúci koledníci chodiaci od domu k domu, pečenie vláčneho barančeka, ktorý vašej sviatočnej tabuli dodá ten pravý veľkonočný nádych.
Veľká noc však skrýva ďaleko viac tradícií a obyčajov.
Vedeli ste o takzvanom svätom týždni, ktorý predchádza práve Veľkonočnému pondelku?
Kvetná nedeľa v znamení mladosti
Svätý týždeň začína Kvetnou nedeľou. Ako už samotný názov napovedá, tento deň sa nesie v znamení kvetín a krás prebúdzajúcej sa jari. Úlohou každého kostola je podľa zvykov ozdobiť svoje zákutia mladými kvetmi a osláviť tak vstup Krista do Jeruzalema. Obyvatelia mesta ako dôkaz radosti jeho príchod vítali a oslavovali palmovými zväzkami. V našej slovenskej prírode sú symbolom exotických listov mladé vŕbové prútiky, ktoré rovnako ako prvé lastovičky oznamujú príchod jari a koniec pochmúrnych zimných dní.
Kvetná nedeľa je teda perfektná príležitosť pre vyzdobenie vašich domovov kvetinami a prírodnými prvkami, ktoré svojou symbolikou nielenže vítajú príchod veľkonočného obdobia, ale tiež ohlasujú, že je čas rozlúčiť sa s mrazivou zimou.
Na Modrý pondelok je dôležité odpočívať
Pondelok je štart každého týždňa a v rámci bežných dní sa nesie v znamení práce a nových začiatkov. Počas veľkonočného týždňa je to však naopak. Odložte budík, užite si pomalé ráno a celý deň sa venujte odpočinku a ničnerobeniu. Modrý pondelok je podľa tradícii časom, kedy je vašou jedinou povinnosťou načerpať sily na nasledujúce dni. Samotné označenie „modrý“ vychádza z nemeckého „blau“, ktoré nesie dvojaký význam. Okrem pomenovania farebného odtieňu sa týmto slovom dá označiť aj neschopnosť pracovať. Oddajte sa teda tradíciám a doprajte si pokojný pondelok, počas ktorého dobijete energiu!
Dajme sa do práce na Sivý utorok
Po voľnom odpočinkovom pondelku je čas pustiť sa do práce. Sivý utorok sa nesie v znamení poriadku a upratovania. Farebný odtieň, ktorý tomuto dňu prináleží reprezentujú sivé a zaprášené miesta plné pavučín, na ktoré sa počas roka ľahko zabúda. Chopte sa teda náčinia a upracte všetky zákutia svojej domácnosti, ktoré ste počas obvyklého upratovania prehliadali.
Tento deň je niekedy označovaný tiež ako Žltý utorok. Symbolizuje božie svetlo, rozum či napríklad vďačnosť. Napriek tomu sa na prvý pohľad jednotlivé významy značne rozchádzajú, dalo by sa povedať, že sú v podstate doplnkom jeden druhého. Sivé a pochmúrne kúty sa pomocou vašej usilovnosti hneď zmenia na čisté a vzdušné miesta plné svetla.
(Nie)Škaredá streda
Škaredý názov za hrozný zločin. Postava Judáša hrá počas veľkonočného obdobia dôležitú rolu. Je symbolom zrady a nečestného jednania. Za ukrižovaním Ježiša Krista stál údajne práve apoštol Judáš Iškariotský, ktorý sa rozhodol predať slobodu a život svojho majstra za 30 strieborných. Týmto osudným dňom mala byť práve streda, ktorá na základe tohto činu nesie výstižný názov škaredá. Túto nezvratnosť osudu, ktorá čakala na Krista, Judáša nakoniec dobehla. Bohužiaľ ale vedel, že nie je cesty späť, preto jediné čo mu ostalo, bola zachmúrená tvár.
Povery vravia, že pokiaľ sa počas Škaredej stredy budete mračiť aj vy, ostane vám to po celý zvyšok roka. Pokiaľ teda nechcete mať na tvári kyslý výraz, dajte pozor, aby vaša streda počas svätého týždňa nebola škaredá. Čo si ju tak spríjemniť napríklad niečim sladkým?
Grein či grün? Zelený štvrtok
Zelený štvrtok je dňom pripomienky poslednej večere Ježiša Krista pred jeho zatknutím a následným ukrižovaním. V tento čas začína takzvané veľkonočné triduum, teda tri dni, ktoré sú pre kresťanstvo najvýznamnejším obdobím celého roka. Názov tohto dňa pochádza z nemčiny, ale pôvodne so zelenou farbou nemal nič spoločné. Skoršie označenie Greindonnerstag sa vďaka ľudovej slovesnosti a tradovaní z generácie na generáciu postupne zmenilo a z oplakaného štvrtka sa stal štvrtok zelený, teda Gründonnerstag.
Podľa zvykov by na prestretom stole nemali chýbať pokrmy zo zelených surovín. Jedlá z chrumkavej kapusty, čerstvého špenátu, mladého hrachu či šalátu vás v tento deň nabijú energiou, ktorá nad vami po zvyšok roka bude držať ochrannú stráž pred zradnými chorobami a nachladeniami.
Veľký piatok magických zázrakov
Veľkonočné triduum pokračuje Veľkým piatkom. V tento deň bol Kristus ukrižovaný. Každý kostol usporadúva mimoriadnu bohoslužbu, ktorá začína presne o tretej popoludní, teda vtedy, kedy Ježiš Kristus zomrel. Veľký piatok sa podľa povesti nesie v znamení kúzel a magických javov. Otvárajú sa hory s pokladom nevyčísliteľnej hodnoty, potoky, ktorými miesto vody tečie Kristova krv, či sused, ktorým cieľom je vám požičať začarovanú vec. V tento deň majte oči otvorené a buďte obozretní. Nikdy neviete, aké kúzla čakajú práve na vás!
Biela sobota v znamení nového života a čistoty
Kúzelný piatok sa mení na sobotu plnú príprav a chystanie domov na Božiu slávu veľkonočnú. Ľudia pripravujú cestá na pasku a judáše a zároveň pripravujú bohaté pokrmy, ktorými nasledujúci deň pohostia svojich milovaných pri sviatočnej tabuli. Biela sobota je dňom, kedy pomaly, ale isto vrcholí najvýznamnejšia časť roka pre kresťanstvo. Pomenovanie vychádza z farby rúch čerstvo pokrstených a je synonymom pre čistotu a nový život. Vneste túto atmosféru aj do vašich domovov a počas bielej soboty vyzdobte svoj interiér odtieňom jemnosti a sviežosti!
Božia oslava veľkonočná
Veľkonočná nedeľa je najväčším a najdôležitejším kresťanským sviatkom celého roku. V tento deň vrcholí veľkonočné triduum a oslavuje sa zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Podľa tradície si ľudia nechali posvätiť svoje pokrmy, ktoré potom spoločne s hosťami zjedli, čím si do svojich budúcich dní priniesli šťastie. Posvätené jedlá venovali aj svojmu hospodárstvu, aby aj tam mohli zbierať bohatstvo a úspech.
Veľkonočná nedeľa je pohyblivým sviatkom. Na každý rok tomuto významnému dňu pripadá iný dátum. Deň osláv sa riadi podľa prvého splnu po jarnej rovnodennosti. Akonáhle sa na oblohe objaví mesiac v celej svojej kráse, oznamuje nám, že nasledujúci víkend je časom osláv Kristovho vzkriesenia.
Červený pondelok
Koledníci, kdeže ste? Týždeň plný tradícií a zvykov je zakončený Červeným či Veľkonočným pondelkom, ktorý sa nesie v duchu maľovaných vajec, čokoládových dobrôt, korbáčov upletených z mladých vŕbových vetvičiek. Chlapci chodia z domu do domu a za svoje veľkonočné riekanky a šibačku sú obdarovaní chutnými či krásnymi odmenami. Tradície sa ale líšia v jednotlivých krajoch. Na niektorých miestach je napríklad zvykom po odbití pravého poludnia polievať chlapca studenou vodou. Inde sa zase vajíčka farbia výhradne červenou farbou, ktorá symbolizuje Kristovu krv. Odtiaľ teda pochádza tiež názov Červený pondelok.
Inšpirujte sa ďalšími článkami
11. februára 2023 Josef Maršálek
Veľkonočný zajac Josefa Maršálka
18. februára 2022
Veľkonočné stolovanie v 5-tich krokoch
04. marca 2024
Veľkonočné košíčky plné farieb
17. marca 2022