Prinášame vám 4 tipy, ako na udržateľnú kuchyňu!

10. júna 2024
Prinášame vám 4 tipy, ako na udržateľnú kuchyňu!

Kuchyňa je miesto, kde si mnohí z nás uvedomujú, ako dôležité je nájsť rovnováhu medzi vlastnými potrebami a prírodou. Skladovanie potravín, obmedzenie jednorazových plastov alebo nákup kvalitných produktov môže totiž významne prispieť k zníženiu nežiadúceho odpadu.

Ak sa aj vy zaoberáte myšlienkou udržateľnej domácnosti, pripravili sme si pre vás niekoľko tipov, rád a inšpirácií, ktoré vám pomôžu ušetriť nie len prírodu, ale tiež nejaké to euro naviac…

Prinášame vám 4 tipy, ako na udržateľnú kuchyňu!

Začnite od chladničky!

Chladnička býva častým kameňom úrazu. Pretože sa v nej nachádzajú tie najcitlivejšie potraviny, je veľmi dôležité dbať na poriadok a systematickosť. Len tak môžete zabrániť zbytočnému plytvaniu a vyhadzovaniu potravín. Ako na to? Urobte si prehľad o tom, čo v chladničke máte, a tiež si uvedomte, ktoré potraviny by ste mali skonzumovať ako prvé. S tým vám môže pomôcť vákuovacia sada Zwilling, ktorá uchováva hotové jedlá aj čerstvé suroviny pri skladovaní v chladničke až päťkrát dlhšie čerstvé. Benefitom je v tomto prípade aj smart aplikácia v telefóne, ktorá vás v predstihu upozorní na blížiaci sa dátum spotreby jedla, a dokonca poradí so zdravým a chutným receptom z už nakúpených ingrediencií. 

Aby ste zachovali kvalitu a chuť potravín čo možno najdlhšie, ukladajte ich do uzatvárateľných boxov. Ideálne na to sú napríklad vzduchotesné dózy na potraviny značky OXO, ktoré majú viečko so silikónovým tesnením a patentovaným tlačidlom pre ľahké uzatvorenie aj odomknutie. Vďaka tomu sa potraviny nedostanú do kontaktu s kyslíkom a vydržia tak dlhšie čerstvé.

Poznáte rozdiel?

Dátum minimálnej trvanlivosti označuje, do kedy by potravina mala zostať kvalitná. Väčšinou sa uvádza na sušených, zmrazených, konzervovaných a iných trvanlivých potravinách. Potraviny po dátume minimálnej trvanlivosti môžete zjesť, pokiaľ ste ich skladovali tak, ako je uvedené na obale a obal nie je nijako poškodený. 


Dátum spotreby naopak prezradí, do akého dátumu je potravinu bezpečné konzumovať. Nachádza sa na produktoch, ktoré rýchlejšie podliehajú nákaze, ako sú čerstvé mäso, ryby, údeniny, výrobky z mäsa alebo mliečne produkty. Po dátume spotreby sa potom významne zvyšuje riziko rôznych potravinových nákaz

Preč s jednorazovými plastami

Na Slovensku sa za rok priemerne spotrebuje viac ako 14 kg plastových obalov, či už na jedlo alebo nápoje, na človeka. Miesto nich pritom môžeme zvoliť ekologickejšie alternatívy, ako sú opakovane použiteľné desiatové dózy alebo hrnčeky na kávu, ktoré sú nie len šetrnejšie k životnému prostrediu, ale naviac môžu byť tiež krásnym designovým doplnkom

Problémové je tiež používanie jednorazových PET fliaš. Zvlášť pokiaľ vezmeme na vedomie, že nám pitná a zdravotne nezávadná voda tečie rovno z kohútiku. Prvý krok, ako sa vysporiadať s hromadou jednorazových plastov, je zabezpečiť si svoju vlastnú fľašu na vodu zo skla, z nerezu či z plastu. Výber tej správnej nie je nič zložité a možno sa stane vašim každodenným spoločníkom, či už budete v práci, na cestách, alebo doma. 

Venujte svoju starostlivosť aj domácim spotrebičom

S domácimi spotrebičmi šetríme čas, energiu aj peniaze a sú teda vítanými spoločníkmi v každej kuchyni – ale iba za predpokladu, že fungujú tak, ako majú. Aj tu preto platí, že prevencia je základ. Kvalitná a pravidelná údržba ich chráni nie len pred poškodením, ale tiež predlžuje ich životnosť

To platí aj pri kávovaroch a čajových kanviciach, ktoré sa postupom času zanášajú vodným kameňom, najmä v oblasti s veľmi tvrdou vodou. Kameň potom ničí spotrebič zvnútra a zároveň predlžuje ohrievanie vody, čím rastie aj spotreba energie a náklady s tým spojené. V krajnom prípade potom dochádza až k nevratnému poškodeniu. Čo s tým? Okrem pravidelného odvápňovania môže byť riešením používanie filtrovanej vody. Tá odstráni nadbytočné minerály a zníži celkovú tvorbu vodného kameňa. Príjemným bonusom je potom snáď už len to, že filtrovaná voda naviac zlepšuje chuť a arómu kávy či čaju.

Kupujte si len produkty, ktoré vydržia roky

A najdôležitejšia rada na záver? Myslite na to, že keď si domov zabezpečíte kvalitnú panvicu alebo hrniec, vydrží vám aj niekoľko rokov. Z tohoto dôvodu sa oplatí investovať do kuchynských potrieb z kvalitných materiálov, ktoré sú pri správnom zaobchádzaní odolné voči poškrabaniu alebo deformácii, a naviac lepšie akumulujú teplo, čím šetria spotrebovanou energiou.