Ako správne zorganizovať kuchyňu?

20. februára 2023
Ako správne zorganizovať kuchyňu?
Tajomstvo dobre usporiadanej kuchyne tkvie v zdanlivých maličkostiach. Tie vám môžu ušetriť veľa času a energie. Keď má totiž všetko v kuchyni svoje miesto, pôjde vám práca hneď lepšie od ruky.

Ako teda na dokonale usporiadanú kuchyňu? Inšpiráciu sme tentokrát hľadali u japonskej autorky a odborníčky na poriadok Marie Kondo. Jej metóda KonMari ponúka niekoľko pravidiel upratovania a organizovania vecí, vďaka ktorým budete mať prehľad o tom, čo a kde v kuchyni máte. Tie vám zjednodušia nielen prípravu akéhokoľvek jedla, ale aj následné upratovanie. 
Ako správne zorganizovať kuchyňu?

Menej je niekedy viac

Akokoľvek sa vám spočiatku nebude chcieť, dôležité je začať pekne od podlahy. Pokiaľ chcete urobiť skutočne radikálny poriadok a vytriediť staré a nepotrebné veci, musíte všetko náčinie, suroviny a ďalšie potreby vytiahnuť zo šuplíkov a skriniek von. Len tak získate možnosť zbaviť sa potrieb, ktoré už roky nepoužívate. 

Nie nadarmo sa pritom hovorí, že človek nie je nikdy dosť bohatý na to, aby si kupoval lacné veci. Je lepšie vlastniť jednu kvalitnú multifunkčnú panvicu značky Woll, s ktorou dokážete opiecť mäso, pripraviť rybu, usmažiť vajíčka a zároveň ju použijete pri zapekaní v rúre, než mať v domácnosti päť panvičiek, ktoré po roku môžete vyhodiť do koša. 

Pred upratovaním odporúčame rozdeliť kuchyňu na niekoľko pracovných zón, ako sú spodní skrinky, šuplíky, chladnička, mraznička, kuchynská linka a potravinová špajza, a tie postupne a systematicky upratovať. Organizácie kuchyne pritom zaberie nejaký ten čas. Preto si na ňu vyhraďte aspoň dve hodiny. Pustite si svoju obľúbenú hudbu, podcast, uvarte si kávu alebo čaj a s chuťou do toho.

Čistá kuchynská linka je základ

Aby sa vám dobre varilo, musíte mať dostatok priestoru na kuchynskej linke. To platí najmä v prípade organizácie malej kuchyne, kde sa každé voľné miesto ráta. Kuchyňu preto usporiadajte podľa preferencií. Čo používate pravidelne, nechajte si to po ruke. Obvykle to býva najmä varná kanvica, kuchynský robot alebo kávovar. Ostatné upracte. Pracovná doska totiž musí byť čistá za každých okolností. 

Tiež vnútorné usporiadanie kuchyne by malo byť praktické. Ťažšie spotrebiče do zásuvky, ktoré nepoužívate pravidelne, nechajte vzadu. Do prednej časti skriniek umiestnite sendvičovač, ponorný mixér alebo mlynček na kávu. Sú ľahké a teda ľahko prenosné, vďaka čomu bude aj manipulácia s nimi oveľa ľahšia. 

Šuplíky a skrinky bývajú kameňom úrazu

Organizácia v kuchyni sa ale týka aj ďalšieho náčinia, ku ktorému patria napríklad tanieremisyhrnčeky alebo poháre. Skladovanie riadu by malo byť prehľadné, potreby by mali byť umiestnené v dobre dostupnosti, najlepšie v horných skrinkách, kde na ne kedykoľvek ľahko dosiahnete.

Príborové sady uložte hneď pod pracovnú dosku. Domov si môžete zaobstarať organizér na príbory, vďaka čomu sa vám nebudú kuchynské potreby povaľovať len tak v šuplíku. Samotnou kapitolou je však skladovanie nožov. Tie musia byť uložené na dostupnom, ale bezpečnom mieste, najmä pokiaľ máte malé deti. Rozhodne by sa nemali povaľovať voľne v šuplíku. Najlepšie urobíte, ak si zaobstaráte domov drevený stojan na nože alebo špeciálny magnetický blok, vďaka čomu nože nebudú v kontakte s ostatnými vecami. 

Tiež na varešky, obracačky, naberačky použite organizéry do kuchyne, vďaka ktorým budete mať v zásuvke poriadok. Skvelým pomocníkom sú napríklad odkladacie misky na varešky od Emile Henry alebo Mason Cash, prípadne špeciálne nádoby na kuchynské nástroje, ktoré slúžia na uskladnenie tých najpoužívanejších pomocníkov. 

Kde skladovať hrnce a panvice?

Usporiadanie kuchyne má svoje pravidlá aj pri skladovaní hrncov a panvíc. Využiteľné sú k tomu najmä zásuvky a skrine, kde tieto potreby môžete bez problémov uložiť. Vhodné sú ale aj rohové skrinky, ktoré inak bývajú často bez ďalšieho využitia. Tie uplatníte najmä v prípade, ak máte kuchynskú linku do písmena L.

Tajný tip: Aby ste predišli opotrebovaniu pri skladovaní panvíc, položte medzi každú z nich ochranné vložky do panvíc Kitchen is for dancing, vďaka ktorým predĺžite ich životnosť. 

Poriadok musí byť aj v špajzi

Či už máte doma skriňu na potraviny, alebo špajzu, svoj poriadok aj tu zohráva významnú úlohu, a tak má aj vysokú prioritu. A to najmä z toho dôvodu, že tu skladujete nielen trvanlivé, ale aj sypké potraviny, ako je múka, cukor alebo strúhanka. Opatrne obzvlášť s otvorenými potravinami vo vrecúškach, tie by mali byť aspoň zaistené svorkami či gumičkami, ideálne sú ale na ich skladovanie najmä úložné dózy do kuchyne. Naším tipom sú tak dózy a krabičky na potraviny OXO v rôznych veľkostiach, objemoch a tvaroch. Ich prednosťou je nielen skvelá stohovateľnosť a ľahké otváranie, ale tiež vzduchotesné uzatváranie pomocou špeciálneho tlačidla, vďaka ktorému vydržia potraviny ako sú káva alebo strúhanka dlhšie čerstvé. 

Múku, cukor a ďalšie suroviny na pečenie odporúčame ukladať blízko kuchynského robota. Je to praktické a pokiaľ by vám pri pečení náhodou došli, nie je problém po nich kedykoľvek siahnuť a doplniť ich. 

Na uchovávanie korenia a byliniek je ideálne nejaké temné a suché miesto pri izbovej teplote. Iné je to so soľou. Soľ by sa mala nechávať v bezprostrednej blízkosti varnej dosky, aby ste po nej mohli kedykoľvek siahnuť, keď budete dochucovať jedlo. Skvelou voľbou je dóza na soľ od burgundskej značky Emile Henry, ktorá je vďaka špeciálnemu tvaru veľmi prístupná rukou. Pretože je glazovaná len z vonkajšej časti, soľ nenavlhne ani nevytvára hrudky.

Tiež pečivo by sa malo uchovávať pri izbovej teplote 18 °C, zabalené do čistej utierky a následne vložené do vhodnej nádoby. Tou môže byť chlebník od výrobcu Elly Wesco alebo Emile Henry.

Uprataná chladnička je kľúčom ku zdraviu

Do chladničky patrí všetko, čo by sa pri izbovej teplote rýchlo pokazilo. Pretože sú tu potraviny, ktoré sú náchylné k rýchlejšej spotrebe, musíte mať dobrý prehľad o všetkom, čo sa v chladničke práve nachádza. 

Všetky potraviny by pritom mali byť zakryté a uzatvorené, aby sa rýchlo nevysušili. S tým vám môžu pomôcť nielen sklenené dózy na potraviny, ale napríklad aj vákuovacie súpravy, ktoré udržujú dlhšiu čerstvosť a životnosť surovín. Skvelou voľbou je napríklad inteligentná súprava na vákuovanie Zwilling Fresh & Save, ktorú si zaobstaráte s plastovými alebo sklenenými krabičkami. Dajú sa navyše skladovať aj v mrazničke. 

Pretože má chladnička rôzne teplotné zóny, patrí každý typ surovín inde. Najvyššia teplota je vo dvierkach, najnižšia zase v spodných šuplíkoch. Všeobecne však platí, že:

  • Čerstvú zeleninu, ukladajte do uzatvárateľných šuplíkov, predĺžite tým jej životnosť.
  • Vajíčka, nápoje a rozbalené balenia dochucovadiel, ako je kečup, horčica, sójová omáčka alebo džemy patria do dvierok.
  • Surové mäso a ryby skladujte v dolných poschodiach kvôli nižšej teplote a vyššej vlhkosti. 
  • Do prostredných priehradiek môžete vkladať mliečne výrobky. 

V chlade môžete skladovať tiež niektoré ovocie, napríklad jablká, hrušky, slivky, ríbezle, broskyne alebo hrozno. Ešte lepšou variantou na uloženie ovocia a zeleniny samozrejme ponúka misa Emile Henry. Korok totiž patrí k materiálom, ktoré odvádzajú prebytočnú vlhkosť, oddaľujú proces rozkladu a navyše svojou špecifickou vôňou odpudzujú otravné drozofily a ďalší drobný lietajúci hmyz.