Reč je o káve, jednom z najobľúbenejších nápojov po celom svete.
Pokiaľ si chcete aj vy doma pochutiť na výbornej káve ako z kaviarne, povieme vám, na čo sa zamerať, aby ste pri výbere mlynčeka na kávu nešliapli vedľa.
Káva je pre mnohých z nás neoddeliteľnou súčasťou dňa. Doprajeme si ju ráno, po obede, keď sme s priateľmi, pri práci, na návšteve alebo len tak k niečomu sladkému. Vedieť pripraviť dobrú kávu je umenie, ale aj to sa dá zvládnuť – stačí si k tomu zaobstarať kvalitný mlynček na kávu.
Na čo si dať pri jeho výbere pozor, aké parametre zohľadniť a či vybrať elektrický alebo mechanický – aj na to sa pozrieme v dnešnom článku.
Prečo si kúpiť mlynček na kávu?
Prvá otázka, ktorá vám pravdepodobne napadne, znie, prečo sa oplatí do mlynčeka na kávu vôbec investovať? Odpoveď je jednoduchá. V prípade, že kávu namelieme tesne pred jej prípravou, získame ten najčerstvejší a najromantickejší nápoj. Kávové zrná totiž obsahujú esenciálne oleje a arómy, ktoré sa postupne počas mletia uvoľňujú. Preto zakaždým hneď po príchode do kaviarne, cítime vôňu čerstvo namletej kávy.
Pokiaľ však káva absorbuje vzduch a vlhkosť, zoxiduje, čo sa nenávratne podpisuje na jej chuti, vôni aj kvalite. Navyše absorpciou vzduchu môže získať nežiaduce pachy z okolitého prostredia, ako sú napríklad pachy potravín, korenie alebo ďalších surovín v špajze.
Ručný alebo elektrický. To je to, o čo tu ide...
Ak sa teda rozhodujete medzi ručným či elektrickým mlynčekom, záleží primárne na vašich preferenciách a potrebách. Pokiaľ si potrpíte na pohodlie a rýchlosť, odporúčame vám investovať do elektrického mlynčeka, s ktorým pripravíte efektívnejšie väčšie množstvo kávy naraz.
Ak je pre vás ale príprava kávy rituálom a chcete si ju vychutnať so všetkým, čo k tomu patrí, nešliapnete vedľa s ručným mlynčekom na kávu. Ten je navyše vďaka svojej malej veľkosti a ľahkej váhe rovnako ideálny aj ako cestovný mlynček na kávu.
Či už siahnete po mlynčeku elektrickom alebo ručnom, oba väčšinou umožňujú výber medzi rôznymi typmi mletia. Pri mechanickom prístroji je úprava hrubosti mletia veľmi jednoduchá pomocou pritiahnutia alebo odtiahnutia mlecích kameňov. Pri elektrickom modeli je to otázka páčky, gombíka alebo nastavenia na displeji. Záleží na konkrétnom type modelu.
V niekoľkých bodoch si teda ukážeme, ktoré výhody prevládajú u elektrického mlynčeka na kávu a ktoré zase u ručného:
Výhody a nevýhody elektrického (automatického) mlynčeka na kávu:
+ Pohodlie: V prípade, že máte veľkú rodinu, pripravujete viac káv za deň alebo nechcete len strácať čas ručným mletím, odporúčame zaobstarať si automatický mlynček na kávu, ktorý všetku vašu drinu odvedie za vás.
+ Rýchlosť: Automatické mlynčeky na kávu v porovnaní s tými ručnými disponujú vyššou rýchlosťou mletia. To je vhodné v prípade, že nechcete strácať čas alebo potrebujete pripraviť viac šálok kávy naraz.
+ Jednoduché nastavenie a ovládanie: Ďalšou výhodou je skutočne jednoduché a intuitívne ovládanie mlynčekov, prípadne nastavenie hrubosti mletia.
+ Ďalšie doplnkové funkcie: Niektoré prístroje majú ďalšie užitočné funkcie, ako je napríklad možnosť prednastavenia dávkovanie mletia kávy podľa počtu šálok, indikátory množstva kávy alebo možnosť zmeny teploty mletia.
- Vyššia cena: Kvalitné automatické mlynčeky na kávu štartujú na cene od niekoľko stovák eur a vyššie.
- Väčšia veľkosť: Niektoré mlynčeky na kávu sú pomerne veľké, na linke zaberajú dosť miesta.
- Hlučnosť: Pri niektorých elektrických mlynčekoch môže prekvapiť aj ich pomerne vysoká hlasitosť.
- Nutnosť zapojenia do elektriny: Pokiaľ ste často na cestách, kempujete alebo plánujete využiť mlynček aj v prírode, automatický mlynček, ktorý potrebuje elektrickú energiu, vám v tomto prípade neposlúži.
Výhody mechanického (manuálneho) mlynčeka na kávu:
+ Mobilita: Ručné mlynčeky na kávu sú kompaktné a ľahko prenosné. Sú skvelou voľbou pre tých, ktorí cestujú alebo často pripravujú kávu na rôznych miestach, napríklad v prírode, v kempoch alebo na cestách.
+ Tichosť: Mechanické mlynčeky sú v porovnaní s elektrickými mlynčekmi veľmi tiché.
+ Kontrola nad mletím: Ideálne na nastavenie hrubosti mletia podľa vlastných predstáv.
+ Vzhľad: Na ručných mlynčekoch na kávu si ľudia cenia klasický a elegantný vzhľad. Stávajú sa dôležitou súčasťou kávového rituálu a dobre fungujú tiež ako designové prvky na kuchynskej linke.
- Časová náročnosť: Mletie kávy ručným mlynčekom vyžaduje fyzickú námahu a čas. Mletie väčšieho množstva kávy môže byť niekedy pracné a trvá dlhšie než pri automatickom mlynčeku.
- Obmedzená kapacita: Väčšina ručných mlynčekov na kávu má menšiu kapacitu než ich automatické náprotivky. To znamená, že pokiaľ potrebujete pripraviť väčšie množstvo kávy naraz, môžete sa stretnúť s obmedzením v rýchlosti a efektivite mletia.
- Náročnejšia údržba: Oproti automatickým mlynčekom vyžadujú niektoré ručné mlynčeky na kávu zložitejšiu údržbu a väčšiu starostlivosť. To môže zahŕňať odmontovanie rôznych časti a dôkladné čistenie mlecích mechanizmov.
Vedeli ste, že každý kávový nápoj vyžaduje iný typ mletia?
Presné nastavenie hrubosti mletia je dôležité už pri príprave samotnej kávy. Espresso, cold brew alebo french press – každý z týchto nápojov vyžaduje inú hrubosť mletia. Správne mletie je tak kľúčové na dosiahnutie optimálnej chuti.
Akú hrubosť mletia na jednotlivé prípravy zvoliť?
- Extra hrubé mletie: vhodné na prípavu cold brew alebo nitro cold brew. Kávové zrná sú hrubšie mleté, čo umožňuje dlhšiu extrakciu.
- Hrubé mletie: používa sa na french press. V tomto prípade sú kávové zrná hrubšie a menej rozdrvené, a tým pádom neprestúpia do kávy cez filter. Naopak je ale žiaduce dlhšie lúhovanie vo vode, čo prispieva k bohatšej a plnšej chuti.
- Stredne hrubé mletie: je ideálne na prípravu kávy v mokrom filtri (napr. chemex alebo V60). Zrná sú stredne veľké a umožňujú rovnomernú extrakciu kávy.
- Stredné mletie: sa používa na prípravu kávy v automatických kávovaroch alebo v perkolátoroch. Je to univerzálny stupeň hrubosti, ktorý funguje dobre na rôzne spôsoby.
- Jemné mletie: vhodné na prípravu espressa. Jemne rozdrvené kávové zrná sú kompaktnejšie a umožňujú rýchlu a intenzívnu extrakciu pri vysokom tlaku.
- Extra jemné mletie: slúži napríklad na prípravu tureckej kávy. Kávové zrná sú mleté na veľmi jemný prášok, ktorý sa zmiešava s vriacou vodou.
Niektoré modely mlynčekov na kávu, ako je napríklad retro mlynček na kávu 50´s Retro Style od talianskeho výrobcu Smeg, vám umožňujú nastaviť až 30 stupňov hrubosti mletia, presne podľa vašich potrieb. Prekvapí tiež kónickými mlecími kameňmi z nerezu a ôsmimi prednastaviteľnými programami na prípravu akejkoľvek kávy.
Aký mlecí mechanizmus zvoliť?
Ďalšia častá otázka súvisí s mlecím mechanizmom. Všeobecne platí, že zatiaľ čo oceľové mlecie kamene bývajú cenovo dostupnejšie, tie keramické, ktoré sú využívané pri profesionálnych typoch kávovarov, sú síce drahšie, no jednako oproti ich lacnejším variantom sú zároveň odolnejšie a postupom času nehrozí ich otupenie ani hrdzavenie. Na druhej strane zase vyžadujú viac starostlivosti. Skúsení kávičkári na ne samozrejme nedajú dopustiť.
Rovnakú službu robí ale aj mlynček s nerezovými kameňmi, napríklad mlynček na kávu z radu Artisan. Ten má špičkovú presnosť mletia, vďaka ktorej vykúzli jednotnú konzistenciu namletej kávy. Jeho benefitom je tiež 70 unikátnych nastavení hrubosti mletia alebo pokročilé technológie inteligentného dávkovania, ktoré automaticky zaručujú správne množstvo a konzistenciu na požadovaný spôsob prípravy.
Všímajte si materiál, veľkosť alebo tvar
Pokiaľ ste sa už rozhodli, že si doma zaobstaráte tohto spoločníka, dajte si záležať aj na výbere materiálu. Medzi tie najobľúbenejšie patria kvalitné mlynčeky na kávu z nerezovej ocele, mlynčeky z tvrdého plastu alebo starožitné mlynčeky na kávu z dreva.
Mlynčeky s väčšou kapacitou sú ideálna pre rodiny, menšie mlynčeky zase pohodlne postačia dvojiciam alebo jednotlivcom. Nepodceňte ani tvar mlynčeka. Niektoré modely môžu totiž v menších dlaniach kĺzať a práca je tak o to náročnejšia zdĺhavejšia.
Inšpirujte sa ďalšími článkami o káve
09. januára 2023
Ako (si) pripraviť dobrú kávu
26. júla 2021
Vychutnajte si to pravé Latte Macchiato
30. septembra 2024