Fika alebo „povinný“ čas na kávu!

13. januára 2023

Fika alebo „povinný“ čas na kávu!

Nad šálkou dobrej kávy sa toho dá stihnúť naozaj veľa. Možno preto sa tvrdí, že neexistuje nič viac švédske, než je fika. Ide o škandinávsky rituál spoločnej pauzy na kávu, počas ktorého načerpáte nový príval energie, preberiete zážitky z víkendu a ešte si aj dáte niečo dobré pod zub.

Tradícia fiky pomáha ľuďom odpočívať a udržiavať spoločenské väzby, a je považovaná za príležitosť na spomalenie a vychutnanie si prítomného okamihu.
Čo tak osláviť svetový deň kávy, stanovený na 1. októbra, po švédskom spôsobe?

Fika alebo „povinný“ čas na kávu!

Každý Švéd by vám iste povedal, že fika je viac než len zvyk. Je to celospoločenská udalosť – tradícia, ktorá je v tejto krajine rovnako dôležitá ako prestávka na obed. Omamná vôňa kávových zŕn vanúca z kuchynky dáva možnosť ľuďom zbaviť sa bežného pracovného zhonu a prívalu push notifikácií z telefónu.  

Fika doma aj v práci

Let’s do fika

Ako uvádza vo svojej knihe Štyritisíc týždňov britský spisovateľ a novinár Oliver Burkeman, počas fiky sa deje niečo nehmatateľné, ale dôležité. Niečo, čo spája ľudí bez ohľadu na vek, spoločenskú triedu alebo postavenie v kancelárii. Zhruba na polhodinku má preto komunikácia a družnosť prednosť pred hierarchiou a byrokraciou.

Fika je tak dôležitá, že na mnohých pracoviskách sú pauzy na kávu a niečo sladké, tzv. fikapaus či fikarast, súčasťou denných kalendárov, rovnako ako pravidelné mítingy či schôdzky. Nespájajú sa však len s pracovným týždňom. 

Fiku môžete mať aj cez víkend – s rodinou či priateľmi. Pritom nejde ani tak o samotnú konzumáciu čiernej prekvapkávanej kávy a škoricovej rolky ako skôr o príjemný rituál počas dňa. 

Samotný názov „fika“ je prevrátenou podobou slova „kaffi“, čo v starej švédčine neznamená nič iné než káva. V 18. storočí sa fika spájala výhradne s ňou, v priebehu rokov sa k zvyku pridali aj rovnako dôležité pečené dobroty – často nazývané ako fikabröd (fika chlieb), ktoré sa následne rozšírili s rozmachom švédskych cukrární počas 19. storočia. 

Dnes je tento celospoločenský fenomén sprevádzaný hlavne voňavými škoricovými slimákmi posypanými kryštálmi cukru s názvom kanelbullar. Na výber však máte aj veľa iných sladkých dobrôt, od švédskej národnej torty prinsesstårta až po nepečené čokoládové guľôčky z ovsených vločiek.

VÝBER KÁVOVAROV, KTORÉ FIKU EŠTE VIAC SPRÍJEMNIA

Káva horúca ako peklo, čierna ako diabol

A ako je to s kávou? Najväčšej obľube sa teší tá klasická prekvapkávaná, teda čierna a silná bez cukru a mlieka. Švédski vedci z göteborskej univerzity pritom odhalili, že táto príprava je zároveň tou najzdravšou. Filtrovaním totiž dochádza k oddeleniu nápoja od kávovej usadeniny, v ktorej sa môžu ukrývať potenciálne škodlivé látky. Pravdepodobne z toho dôvodu si ju vo Švédsku vychutnávajú vo veľkom. Každý občan priemerne vypije tri a pol šálky denne. Švédi tak patria po Fínoch k druhým najväčším konzumentom kávy na svete. 

Káva, ktorú si môžete vychutnať

Až si teda nabudúce bude uchlipkávať z bezodného hrnčeka nad klávesnicou, spomeňte si, že káva nie je len energetický doplnok zvyšujúci našu výkonnosť, ale predovšetkým možnosť, ako si vydýchnuť, na chvíľku sa zastaviť a načerpať nové sily. Pre ešte lepšie výkony, či už v pracovnom, či osobnom živote!

Správny výber hrnčeka pozdvihne váš kávový rituál o úroveň vyššie. Pokiaľ nie ste veľkým fanúšikom čiernej kávy a radšej pijete skôr horúce mlieko s kvapkou silného espressa, teda „latte macchiato“, zvoľte priehľadné vyššie poháre, ktoré dajú vyniknúť krásnemu prechodu medzi mliekom a kávou. Naopak lungo odporúčame servírovať v nižšej šálke aj s tanierikom.

KTORÝ HRNČEK VÁS ZAUJAL?

Ďalšie články pre milovníkov kávy

Ďalšie články pre milovníkov kávy