

Spotreba plastov neustále rastie – od roku 1950 sa výroba zvýšila viac ako 230-krát. Aktuálna svetová produkcia navyše prekročila pomyselnú hranicu 400 miliónov ton ročne, pričom približne 26 miliónov ton vyprodukujú krajiny Európskej únie. Značná časť odpadu končí predovšetkým v dôležitých prírodných ekosystémoch. Viac ako 150 miliónov ton dnes pláva v oceánoch, čo zodpovedá hmotnosti 150 000 Eiffelových veží alebo 375 budov Empire State, a podľa aktuálnych odhadov navyše každý rok pribudne ďalších 8 až 12 miliónov. Nielenže ide o ekologickú hrozbu pre bezmála 700 druhov morských živočíchov, zároveň dochádza k vytváraniu znečisťujúcich útvarov, ktoré dosahujú nepredstaviteľné rozmery. Príkladom je takzvaná Veľká tichomorská odpadková škvrna s plochou viac ako 1,6 milióna km2. Práve alarmujúce dáta dali impulz na vytvorenie umeleckej inštalácie so snahou poukázať na rozsah problému plastového znečistenia.
Vhľad do neďalekej budúcnosti


Hlavným zámerom vizuálnej expozicie je upozorniť diváka na blížiacu sa realitu, ktorá nie je iba nadnesenou predstavou s tragickým koncom, ale logickým vyústením neprimeraného konzumu, pomocou scény, ktorá je pre každého ľahko predstaviteľná. Inštalácia funguje ako performatívne dielo, ktoré má v návštevníkoch aj okoloidúcich vyvolať hlbokú emocionálnu odozvu. Výloha eventového priestoru Swim v Štěpánskej ulici v Prahe sa preto na celý apríl prostredníctvom recyklovateľných a organických plastov premení na okno do budúcnosti, kedy sa idylická dovolenka pri mori stáva pobytom pri nekonečnom oceáne odpadkov.
Obmedzenie jednorazového plastu
Svojím konzumným správaním a spotrebou však človek môže veľmi jednoducho prispieť k možnému zlepšeniu. „Jedným z hlavných zdrojov znečistenia sú jednorazové plastové odpady, najmä PET fľaše, ktorých sa celosvetovo predá viac ako milión každú minútu. Tento materiál sa však veľmi ťažko rozkladá a jeho úplná degradácia môže trvať aj sto rokov. Pritom existujú ekologickejšie alternatívy, ktoré nielen znižujú environmentálnu záťaž, ale prinášajú aj benefity pre ľudské zdravie. Filtrovaná voda dokáže redukovať výskyt nežiaducich mikročastíc v podobe ťažkých kovov, chlóru, pesticídov, niektorých herbicídov, zvyškov liečiv či mikroplastov. Príjemným prínosom je navyše aj lepšia chuť. V dnešnej dobe už skrátka nie je dôvod baliť vodu do plastov a zbytočne tak prispievať k znečisťovaniu,“ hovorí Wolfgang Baars, Senior Area Sales Manager EMEA zo značky BRITA.

Ďalšie riziká


Aj keď opakované používanie plastových fliaš môže na prvý pohľad pôsobiť ako určitá forma kompenzácie, odborníci varujú pred možnými rizikami. Pôsobením slnečného žiarenia a ďalších vplyvov totiž môžu PET fľaše uvoľňovať ióny ťažkých kovov, ktoré narúšajú hormonálnu rovnováhu. Zdravšou a udržateľnejšou alternatívou sú preto filtračné kanvice a opakovane použiteľné fľaše.
Slovo na záver
"Táto téma sa ma osobne veľmi dotýka. Značnú časť roka sa zdržiavam pri mori a nedokážem si predstaviť, že jedného dňa budem na pobreží tráviť čas s rodinou len pri hromade plastového odpadu. Znečisťovanie vodných tokov, morí a oceánov prebieha takmer nepretržite, a hoci jeden človek svojimi činmi osud nezmení. Akcia organizovaná značkou BRITA k Svetovému dňu vody približuje túto problematiku nevšedným spôsobom, ktorý sa dotkne naozaj každého. Niektoré veci skutočne obal nepotrebujú – zvlášť keď máme k dispozícii ľahko dostupné a udržateľné riešenia,“ uzatvára Pavel Staněk, spoluzakladateľ a spolumajiteľ Potten & Pannen – Staněk, ktorý je výhradným distribútorom značky BRITA pre český a slovenský trh.

