Technológie a inteligentné spotrebiče sú v kuchyni nenahraditeľnými spoločníkmi uľahčujúcimi nám každodenné úlohy. Digitálna doba v nás však tiež prebúdza túžbu po hlbšom spojení s okolím a objavovaním možností, ako do našich domovov vniesť viac života, sviežosti a autenticity. Biofilný dizajn, inšpirovaný láskou k rastlinám a všetkému živému, prichádza ako ideálne riešenie, ako v interiéri obnoviť kontakt s prírodou.
Čo je to biofilný design?
Láska k prírode, aj takto jednoducho je možné popísať biofilný dizajn. Pojem vychádza z psychologického prístupu s názvom biofília, ktorý sa do povedomia spoločnosti dostal v osemdesiatych rokoch vďaka Edwardovi O. Wilsonovi. Ten vo svojej knihe uviedol, že ide o tendenciu človeka, ktorá prahne po prírode a kontakte so všetkým živým. My ako ľudia zo svojej podstaty potrebujeme byť obklopení životom v akejkoľvek forme, a práve na tejto myšlienke je postavený zmysel biofilného designu.
Čo sa ale prakticky skrýva pod designom, ktorého zmyslom je prenesenie prirodzeného pokoja a bezpečia do našich domovov? V podstate čokoľvek, čo vo vás evokuje prírodu. Všetko živé je vítané!
Farby prírodných krás
Tmavozelená ukrytá v papradí, drevité tóny ihličnatých lesov, ktoré si všímate na prechádzke so psom, farby jemného piesku, do ktorého boríte nohy pri vstupe na pláž, alebo oranžové odtiene, ktoré neveriacky sledujete pri západe slnka počas letných dní. Paleta biofilných farieb je naozaj pestrá a ponúka nám nielen tlmené tóny, ktoré zútulňujú a upokojujú atmosféru daného priestoru, ale aj veselé a hravé farby, ktorými rozžiarite každú miestnosť.
Príroda nám ukazuje, že kreativite sa medze nekladú. Hlavnou farbou, na ktorú by ste však určite nemali zabudnúť, je hnedá. Tá v sebe skrýva silu zemitosti, ktorá každému interiéru vdýchne pokoj a dodá pocit bezpečia. Odtiene typické pre biofilný dizajn veľmi príjemne prepájajú človeka s priestorom, preto pokiaľ túžite po útulnej elegantnej kuchyni, zemité tóny sú tou správnou cestou.
Obklopení prírodou
Biofilný dizajn je okrem farieb definovaný aj materiálmi, ktoré sa v rámci interiéru rozhodnete využiť. Drevo, keramika, kameň alebo tkaniny prírodného pôvodu sú typickými prvkami, ktoré so sebou nesú hlbší význam, ako si možno myslíte. Okrem toho, že ich možno nazvať biofilnými materiálmi, sú to aj elementy, ktoré do vašej kuchyne vnesú punc luxusu. Či už sa jedná o kvalitne opracovaný jedálenský stôl z moreného dreva, alebo o keramický riad prvotriednej kvality, vo všetkých prípadoch ide o prvky rozprávajúce príbeh života.
Veľkou výhodou prírodných materiálov je jednoduchosť na ich začlenenie do už definovaného interiéru. Svojou farebnou neutrálnosťou nepôsobia násilným dojmom, ale naopak miestnosti vnesú ľahkosť a sviežosť prírody. Nemusíte sa teda báť obohatiť svoju dlhoročnú kuchyňu drevenými mlynčekmi na korenie a soľ alebo ľanovými utierkami pieskových farieb, ba naopak!
Welcome to the jungle!
Všetkého veľa škodí, to však nie je prípad využitia rastlín v rámci biofilného designu. Kvety totiž dokonale reprezentujú hlavnú myšlienku tohto štýlu. Sú živé, prírodné a keďže vyžadujú ľudskú starostlivosť, budujú aj hlbšie napojenie na priestor. Kuchynský interiér môžete obohatiť napríklad menšou bylinkovou záhradkou, čím efektívne spojíte príjemné s užitočným. Bylinky, ako zástupcovia živých rastlín, vnesú sviežosť a ľahkosť prírody nielen do priestoru, ale aj na váš tanier.
V sprievode maľovaných kvetov
Podstatu rastlín a kvetov však môžete pojať aj viac kreatívne. Príkladom môžu byť doplnky a riad zdobený týmto motívom. Biofilný dizajn ponúka mnoho spôsobov, ako docieliť vytúžený výsledok. Jedným z nich môže byť aj elegantný porcelán dekorovaný jemnými kvietkami z kolekcie Grand Air značky Rosenthal, vďaka ktorým si svoj nedeľný obed vychutnáte na rozkvitnutej lúke v prítomnosti hrejivých slnečných lúčov.
Pokiaľ nie ste fanúšik predstavy, že by vašej kuchyni dominovali viac živé rastliny ako vy sami, ale napriek tomu chcete v interiéri vytvoriť biofilnú atmosféru, riešením môže byť už spomínaný maľovaný porcelán. Ide o prírodný materiál, ktorý sám o sebe dokonale zapadá do škatuľky biofilného designu. Spoločne s kvetinovým zdobením vytvára zaujímavú a kreatívnu možnosť, ako aj vašej kuchyni vdýchnuť podstatu živej prírody.
1. Motívy lúčnych kvetov
Rozkvitnuté lúčne kvety nenájdete len na alpských lúkach, ale aj na porceláne. Krásnu kolekciu Fleurs des Alpes a Fleurs Sauvages a Grand Air od nemeckej porcelánky Rosenthal zdobia motívy horského lúčneho kvetu, jedlých kvetov alebo omamných voňavých byliniek. Autorkou tohto designu je švajčiarska odevná návrhárka Regula Stüdli.
2. Džungla plná exotiky
Divé zvieratá, exotické vtáctvo alebo neskrotná zeleň. Nech už dávate prednosť akýmkoľvek motívom džungle, určite vás očarí nápaditá kolekcia Avarua od nemeckej porcelánky Villeroy & Boch, ktorá je pomenovaná po hlavnom meste Cookových ostrovov. Kolekcia s nádychom extravagancie a dobrodružstva je poctou cestovania anglického moreplavca a objaviteľa Jamesa Cooka, ktorý pri svojej výprave cez Tichý oceán objavil práve tieto nádherné Cookove ostrovy.
Nevšedné motívy nájdete aj na porceláne Amazonia od Villeroy & Boch, ktorého dizajnéri sa pre zmenu inšpirovali cestovaním svetoznámeho prírodovedca Alexandra von Humboldta po južnej Amerike. Riad preto zdobí zeleň a kvety dažďového pralesa, poletujúce motýle a kolibríky.
3. Babkina zahrádka
Pokiaľ milujete romantické zátišie ako vystrihnuté z románu Jane Austin, zbystrite. Okázalé kvetinové motívy pripomínajúce štýl Cottage core budú ideálne v jemných pastelových kuchyniach, vintage interiéroch aj starožitných jedálňach, ktoré v sebe skrývajú štipku nostalgie. Či už zvolíte riad Mariefleur alebo Rose Garden od Villeroy & Boch, rozhodne nešliapnete vedľa. Čisto biely porcelán s ružovými okvetnými lístkami sa stane ozdobou každého prestretého stola. Jednotlivé kúsky sa medzi sebou dajú navyše skvele kombinovať.
4. Vintage kvety
Country štýl je horúcim trendom v interiéroch už niekoľko sezón. Ani rok 2024 nebude výnimkou. Pokiaľ milujete kuchyňu v štýle vintage, popustite uzdu fantázie a nechajte vyniknúť zaujímavé doplnky, dekorácie alebo riady, pripomínajúce kuchyne našich babičiek. Kolekcie Old Luxembourg a Petite Fleur od Villeroy & Boch sú toho žiarivým príkladom. Zdobia ich drobné kvetinové motívy na prémiovom kostnom porceláne s farebnou linkou pozdĺž okraja riadu, ktorá necháva vyniknúť jednoduchosti aj nadčasovosti celej kolekcie.
5. Neokázalé motívy listov
Rastliny však neponúkajú iba pestré farebné kvety rôznych tvarov a veľkostí. Jednoduché listy s jednoduchými líniami sú rovnako hodnotnými zástupcami biofilného designu ako žlté narcisy či ružové tulipány. Ak ste fanúšik jednoduchých motívov a jemných farieb porcelán z kolekcie It's my match značky Villeroy & Boch by nemal ujsť vašej pozornosti.
V konečnom dôsledku ide však o vaše osobné napojenie na matku prírodu. Biofilný dizajn je iba užitočným vodítkom a sprievodcom, na základe ktorého si každý sám za seba vytvára svoj osobitý smer, ktorým chce obohatiť svoj domov a vytvoriť tak milujúce a pohodové miesto, kam sa rád bude vracať. Nebojte sa byť kreatívni a osobití, predsa len iba vy sami viete, v čom sa cítite najlepšie.
ĎALŠIA INŠPIRÁCIA DO VAŠEJ KUCHYNE
24. januára 2024
Aké sú trendy v kuchyni na rok 2024?
25. augusta 2023
Non toxic varenie alebo ako na netoxickú domácnosť
20. februára 2023