Non toxic servírovanie a skladovanie potravín alebo smerom k udržateľnejšej domácnosti

31. októbra 2023
Non toxic servírovanie a skladovanie potravín alebo smerom k udržateľnejšej domácnosti
Čo znamená pojem non toxic a ako po jeho vzore správne variť sme si ukázali v minulom článku. Čo ale robiť s jedlom, ktoré sa nám nepodarí spracovať?

Tieto a ďalšie tipy, ako na netoxickú domácnosť, prinášame v druhom diele – tentoraz zameranom na správne ohrievanie, servírovanie a skladovanie potravín.
 
Non toxic servírovanie a skladovanie potravín alebo smerom k udržateľnejšej domácnosti

1. Ohrievanie jedla v mikrovlnnej rúre? Áno, alebo nie?

Ohrievanie jedla v mikrovlnnej rúre je bežnou praxou takmer každej modernej domácnosti. Nie každý druh riadu je ale na tento spôsob prípravy určený. Do mikrovlnky totiž patria len také materiály, ktoré sú schopné odolať vysokým teplotám do 120 °C a zároveň nimi môžu prenikať mikrovlny bez toho, aby sa riad zahrial alebo nedaj bože roztavil.

Aký riad je vhodný do mikrovlnky? 

  • Sklo: Sklenené nádoby patria medzi najbezpečnejšie a najpraktickejšie na ohrev pokrmov v mikrovlnnej rúre. Sú navrhnuté tak, aby odolávali tepelným zmenám a zároveň neprenášali do pokrmu žiadne nežiaduce chemické látky. Pred použitím sklenených nádob je nutné čítať ich písomnú informáciu pre používateľov. Niektoré druhy skla, farbené alebo so špeciálnym zdobením, nemusia byť do mikrovlnnej rúry vhodné.
  • Keramika bez doplnkov z nehrdzavejúcej ocele: Vzhľadom na to, že je keramika stabilným materiálom, ktorý nereaguje s potravinami, je jej použitie na ohrev pokrmu úplne bezpečné. Jej hladký a neporézny povrch navyše odoláva teplotným šokom.

      Pozor! Keramické nádoby však nesmú obsahovať detaily z nehrdzavejúcej ocele, ktoré môžu spôsobiť poškodenie rúry alebo reagovať s kyselinami v potravinách a vyvolať tak zmeny v celkovej chuti         pokrmu.

  • Kamenina: Kamenina je ďalším vhodným materiálom pri ohrievaní pokrmu v mikrovlnnej rúre, pretože vďaka svojej tvrdosti a odolnosti dobre znáša teplotné šoky. Rovnako ako pri skle a keramike je však dôležité zohľadniť, či nádoby neobsahujú kovové alebo iné dekoračné prvky, ktoré by mohli reagovať s mikrovlnným žiarením.
  • Porcelán: Porcelánový riad je jedným z najvhodnejších materiálov na použitie v mikrovlnnej rúre. Disponuje schopnosťou rovnomerne prenášať teplo, svojim zložením nekontaminuje jedlo a je odolný proti vysokým teplotám, takže sa pri zahrievaní nepoškodí ani nepopraská. Väčšina porcelánových servisov je navyše vhodná na umývanie v umývačke, avšak niektoré naozaj prémiové servisy, ktoré sú zdobené zlatom, do umývačky ani mikrovlnky nepatria.

 

Aký riad do mikrovlnky rozhodne nepatrí?

  • Kov: Kovové nádoby, ako je hliník, ale aj nádoby z iných materiálov s kovovými okrajmi, by nemali byť umiestňované do mikrovlnky najmä preto, že kov aktívne reaguje s mikrovlnami a môže spôsobiť iskrenie alebo dokonca požiar.
  • Papierové tašky a obaly: Papierové obaly, tašky alebo obrúsky môžu v mikrovlnnej rúre vzplanúť, a to najmä pokiaľ je obsah mastný alebo naň vysoká teplota pôsobí dlhšiu dobu.
  • Nádoby s uzávermi a vekami: Nádoby, ktoré sú uzavreté alebo majú pevné viečka, môžu spôsobiť nárazový tlak. Pri ohreve sa vzduch nemá kam uvoľniť a nádoba môže prasknúť.

2. Servírovanie: Ponúknite svojim hosťom len to najlepšie

Voľba riadu, na ktorom budete vami pripravený pokrm servírovať, môže mať zásadný vplyv nielen na jeho vzhľad, ale aj výslednú chuť. Pravdou totiž zostáva, že často jeme aj očami a servírovanie je tak dôležitým predpokladom na dokonalý zážitok z jedla.

Tip! Pri použití akéhokoľvek druhu riadu dbajte najmä na jeho stav. Poškriabaná štruktúra by mohla obsahovať priehlbiny, v ktorých sa zachytávajú zvyšky potravín a baktérie. V takom prípade je teda vždy lepšie vymeniť poškodený riad za nový.

 Na čom servírovať vaše kulinárske špeciality?

  • Sklenená elegancia

Sklo je symbolom čistoty a elegancie. Vzhľadom na to, že nie je reaktívnym materiálom a neuvoľňuje do jedla škodlivé látky, je perfektným parťákom každej non toxic domácnosti. Navyše disponuje odolnosťou voči vysokým teplotám a môže sa použiť aj pri príprave horúcich nápojov, ako je čaj či káva.

  • Istota v podobe porcelánu či nehrdzavejúcej ocele

V prípade, že servírujete jedlo na riad z porcelánu, môžete si byť istí, že vaše kulinárske umenie nepríde do kontaktu s nežiaducimi látkami. Vzhľadom na odolnosť a udržateľnú hygienu oboch materiálov sú skvelou voľbou pre všetky typy pokrmov. Pokiaľ hľadáte naozaj odolného parťáka, odporúčame zvoliť kostný porcelán, ktorý je obohatený o kostnú múčku. Vďaka nej má porcelánová nádoba ešte vyššiu odolnosť.

  • Zdravo a štýlovo s prírodnými materiálmi 

Keramický riad je nielen vizuálne atraktívny, ale aj zdravotne úplne nezávadný. Keďže je keramika prírodný materiál a neobsahuje žiadne toxické látky, je vhodná na každodenné servírovanie. Autentická keramika z Francúzska značky Emile Henry je vyrobená z jedinečnej zmesi ílov podľa pôvodnej receptúry, vylepšenej pre udržateľný spôsob výroby. Je tak ideálna pre všetkých, ktorí doma uprednostňujú prírodné materiály. Navyše disponuje vysokou odolnosťou, a vy tak môžete krájať a servírovať pripravený pokrm priamo z nádoby bez jej poškodenia.

 Zatiaľ čo obvykle býva riad na trhu hladký a neporézny, čo je spôsobené použitím zliatin, chemikálií a umelých vrstiev, prírodná liatina je úplne iná. Tým, že nemá žiadnu umelú vrstvu, znesie ako jedna z mála aj veľmi vysoké teploty, pri ktorých navyše nedochádza k odparovaniu nebezpečných látok. Liatinový riad, napríklad od značky Staub, je tak ideálny na všetky druhy ohrevu, vrátane indukcie. Skvele vedie teplo, jednoducho sa udržuje a pri dobrom zaobchádzaní sa dedí po generácie.

  • Doprajte si šálku horúceho čaju 

 Dbanie na využívanie vhodných nádob platí aj pri konzumácii nápojov, napríklad čaju. Ak sa chcete počas zimných výletov zahriať horúcim čajom, po uvarení ho prelejte do nádoby zvládajúcej vysokú teplotu. Ideálna je v tomto prípade termoska, ktorá váš nápoj navyše udrží v požadovanej teplote. Naopak sa vyhnite plastovým fľašiam, ktoré môže teplo deformovať. Pozor si dávajte aj na niektoré čajové vrecúška. Vrecká vyrobené z plastu môžu pri vložení do horúcej vody uvoľňovať do nápoja mikroplasty. Na podávanie čaju o piatej preto odporúčame zvoliť jeho sypaný variant.

3. Zásady správneho skladovania potravín

Správne skladovanie je kľúčovým krokom k udržaniu čo najdlhšej životnosti potravín. Nie všetky totiž majú rady rovnaké podmienky, či už sa jedná o teplé alebo studené jedlo, suché, prípadne čerstvé potraviny. Ako teda predĺžiť životnosť surovín tak, aby vám v chladničke, mrazničke či v špajze vydržali čo možno najdlhšie a v čo najlepšej kvalite?

  • Vákuujte!

Pri vákuovaní putujú potraviny či hotové jedlá do nádoby alebo do vrecka, z ktorých následne úplne odsajete vzduch. Kyslík je zodpovedný za všetky nežiaduce chemické zmeny v potravinách – množenie mikroorganizmov a plesní, zažltnutie tuku i stratu chuti a vône. Vákuovať sa dá takmer všetko, od mäsa a rýb cez hotové jedlá až po múčniky. Ideálnym spoločníkom do domácnosti je napríklad vákuovacia sada Zwilling Fresh & Save, ktorá uchováva hotové jedlá aj čerstvé suroviny pri skladovaní v chladničke až päťkrát dlhšie čerstvé. Benefitom je v tomto prípade aj smart aplikácia v telefóne, ktorá vás v predstihu upozorní na blížiaci sa dátum spotreby jedla, a dokonca poradí so zdravým a chutným receptom z už získaných ingrediencií.

  • Používajte vhodné nádoby

Používanie vzduchotesných nádob je prvým a základným krokom na uchovanie čerstvosti potravín. Vyhnite sa ale nádobám z plastu. Plast má väčšie tendencie opotrebovávať sa, praskať a strácať na kvalite. Vzhľadom na krátku životnosť končí na skládkach alebo v oceánoch a spôsobuje – okrem iného – ekologickú degradáciu. Namiesto plastových obalov teda siahnite po sklenených, nerezových alebo silikónových nádobách – teda materiáloch, ktoré sú bezpečné, odolné a znovu použiteľné.

 Pokiaľ ale práve nemáte po ruke inú ako plastovú nádobu, presvedčte sa v príbalovej písomnej informácii, že je plast kvalitný a akú teplotu je schopný zniesť. V prípade, že si nie ste istí, radšej pred uskladnením nechajte zvyšky jedla vychladnúť na izbovú teplotu.

 

  • Zaznamenávajte si dátum spotreby 

Nezabudnite označiť dózy alebo samotné potraviny dátumom, kedy boli zakúpené či pripravené. To vám pomôže sledovať ich čerstvosť a eliminovať tak možnosť plytvania. Predídete rozšíreniu nežiaducich plesní, ktoré majú po vzniku tendencie kontaminovať aj ďalšie, ešte čerstvé potraviny. Popisovanie sa oplatí pri potravinách, ktoré skladujete krátkodobo v chladničke, ale aj dlhodobo v mrazničke.

  • Zaistite potravinám správnu teplotu

Potraviny ako mäso, mliečne výrobky či hotové jedlá by mali byť uložené v chladničke, aby sa udržali čerstvé a bezpečné na konzumáciu. Aká je ale optimálna teplota tohto prostredia? Chladnička by mala byť nastavená na teplotu okolo 1 - 4 °C, a to aj z toho dôvodu, aby sa zabránilo rastu baktérií a ich šíreniu medzi potravinami.

  • Správne zamrazujte

Mraznička je skvelým nástrojom pre dlhodobé uchovanie potravín. V tomto prípade sa ale uistite, že potraviny balíte do vzduchotesných obalov, čím zabránite ich úplnému zmrazeniu. Nie všetky potraviny sa ale hodia na mrazenie a líši sa aj doba ich bezpečného uchovávania v mrazničke. U niektorých by doba mrazenia nemala presiahnuť dva mesiace.

  • Menej chladu je niekedy viac

Konzervy, obilniny, cestoviny a ďalšie suché potraviny by mali byť uskladnené v suchom a chladnom prostredí. Len také podmienky predĺžia ich životnosť a dlhú trvanlivosť. Pri uskladnení opäť myslite na dátum spotreby. Pokiaľ na ich uskladnenie používate dózy, myslite na to, že suché potraviny nevydržia večne, a preto je dobré poháre raz za čas vymyť a obnoviť ich obsah.

4. Napečené, navarené. A čo so špinavým riadom?

  • Používajte vhodné umývacie prostriedky

Pri umývaní riadu siahnite po umývacích prostriedkoch, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu a neobsahujú škodlivé chemikálie. Citrónová šťava, ocot alebo napríklad sóda bikarbóna sú biologicky odbúrateľné prírodné umývacie prostriedky, ktorými odstránite mastnotu aj zvyšky potravín. Navyše sa rýchlo rozkladajú a nezanechávajú za sebou ďalší prebytočný odpad, ktorý by zanášal životné prostredie. Myslite na to, že nie všetky materiály sú vhodné do umývačky riadu. Pokiaľ sa chystáte umývať nádoby v umývačke, dajte pozor na rôzne zdobenia či nepriľnavé povrchy a vždy dodržujte pokyny z príbalového letáku.

  • Prírodné materiály od Andrée Jardin

Hoci ide na prvý pohľad o malý krok, používaním špongií a kefiek vyrobených z bio materiálov, ako sú kukuričné alebo drevené vlákna, môžete ľahko prispieť k ochrane našej planéty. Tieto materiály sa totiž rozkladajú rýchlejšie ako tradičné plastové alternatívy, ktoré zostávajú v životnom prostredí ešte desiatky rokov po vyhodení. Rodinná dielňa Andrée Jardin vyrába rýdzo prírodné potreby do domácnosti, cez ktoré kladie dôraz na dlhú životnosť a zároveň vysokú efektivitu.