
Míšine francúzske ochutnávky – Vanilkové plávajúce ostrovy
Dnes vám predstavím Francúzsky obľúbený dezert zo šľahaných bielok a výborného anglického krému, ktorý mi pri prvom ochutnaní pripomenul moje obľúbené buchtičky so šódo. Majú k ním však pomerne ďaleko. „Les flottantes vanillées“ je jednoduchým a lacným potešením, ktoré si doma môže pripraviť každý, keď ho práve naháňa chuť na sladké. Navyše suroviny, ktoré na jeho prípravu potrebujete, má väčšina gazdiniek doma. Snáď až na vanilkový struk, ktorý v prípade núdze môžete nahradiť vanilkovým cukrom či mletým vanilkovým práškom.Náročnosť: jednoduchá príprava
Príprava: 40 minút + 6 hodín chladenia
Porcie: 6–8

Znáte ceské ptací mléko? Pak vezte, že tento recept má svého príbuzného ve Francii práve v dezertu zvaném Les flottantes vanillées. Ve Francii se kdysi tomuto receptu ríkalo „snehová vajícka“, nebot mely dríve podobu varených vajecných bílku položených na kroužcích piškotového testa ci briošky, namocených do likéru a podávaných s anglickým krémem. Recept však casem prošel mnoha modifikacemi.
Pri cestování po Francii se s Plovoucími ostrovy potkáte v mnoha bežných restauracích. Vizuál se pak casto liší, podle fantazie toho kterého šéfkuchare. Od rustikální podoby, kdy vanilkové ostrovy v podobe šišek politých karamelem plavou na anglickém krému, až po grafická provedení, kdy jsou ostrovy pecené v kulaté ci hranaté forme a zdobené karamelovými spirálkami ci karamelovou pavucinkou. Nekdo je také rád s cokoládovou polevou. Vy si jej mužete pripravit podle receptu z kucharky Ilustrovaný pruvodce francouzskou kuchyní, autorek Marie Verdier a Evy Aubry. Fantazii k prezentaci se meze nekladou.
Ingrediencie
Príprava anglického krému
- Rozrežte vanilkový struk na polovicu po dlžke, odstránte bôby tenkým nožom a vložte do hrnca s mliekom.
- Zahrievajte pri strednej teplote – mlieko by sa nemalo varit. Pocas toho, co sa mlieko zahrieva, vyšlahajte v miske žltky a cukor.
- Teraz nalejte teplé vanilkové mlieko na zmes vajec a cukru a vyšlahajte.
- Po vyšlahaní vrátte spät do hrnca a za stáleho miešania zahrievajte pri miernej teplote. Malý tip pre zdarný výsledok: vareškou robte krúživý pohyb od stredu hrnca po obvod a opacne, takú osmicku. Krém by sa nemal varit, ani by nemal príliš zhustnút. Ked sa krém zacne lepit na okraj varešky (dosiahne hustotu smotany na varenie), je hotový. Nalejte do misky a uložte do chladu, kým budete mat pripravené ostrovy z bielok a karamel.
Ostrovy z bielok
- Vajecné bielky vyšlahajte so štipkou soli do tuhého snehu. Pre zdarný úspech by mali mat vajícka izbovú teplotu, nezabudnite ich teda vcas vybrat z chladnicky. Philippe Etchebest, slávny francúzsky šéfkuchár, do snehu pridáva aj cukor (na 3 bielky cca 12 g cukru) a tiež svoje ostrovy pecie v rúre v bain marie, teda vo vodnom kúpeli. Prácu so šlahaním vám ulahcí rucný šlahac ci kuchynský robot.
- Vo velkom hrnci privedte vodu do varu. Pomocou dvoch polievkových lyžíc oddelte niekolko malých kôpok snehu a jednu po druhej ich vkladajte do hrnca.
- Varte ich 15 sekúnd z jednej strany a 10 z druhé strany (otácajte lyžicou). Vyberte pomocou penovacky a nechajte ich pár minút odkvapkat na tanieri s papierovou servítkou.
- Potom ich opatrne položte na vanilkový krém.
Ako na vlácny karamel
Kocky cukru vložte do menšej rajnice s jednou polievkovou lyžicou vody a zahrievajte pri vysokej teplote. Ked je cukor rozpustený, varí sa a karamel má krásnu jantárovú farbu, jemne ho nalejte na sneh z bielok. Uložte do chladnicky najmenej na 6 hodín a až tak podávajte.
Kto je "naša" Míša?
Míša je naša kolegyna, ktorá pomáha vytvárat digitálnu stopu brandu Potten & Pannen-Stanek. Na našom novom blogu vás bude každý mesiac zoznamovat s niektorými tajmi, záludnostami a aj skvostmi francúzskej kuchyne, ktorú sa snaží varit doma svojím 3 mlsným chlapom, tvoriacim dokopy stredobod jej života. Míša o sebe dalej hovorí:
"Prátelé mi ríkají jednoduše Míšo. Jsem rodilá Ceška, která miluje tanec a dobré jídlo. Do Francie me pred deseti lety zavál život. Proc? No, znáte tu písnicku Lucie Bílé „Láska je láska“ nebo Cechy milovanou reklamu „Když ji miluješ, tak není co rešit…“… no, tak proto. Po odjezdu z rodné zeme jsem zmenila povolání, naucila se francouzsky a porodila dve deti. A také se zacala sžívat s novou kulturou a místní kuchyní. A že mají Francouzi obzvlášte vytríbený jazýcek ??
Když jsem ješte žila v Cechách, receptu s masem byste v mé kuchyni našli pomálu. Pritahovalo mne vždy spíše pecení sladkého. To je zásluha mojí babicky, která me už od mých 4 let zasvecovala do svého kulinárského umení. Její piškotové rolády nebo plnené buchty byly vyhlášené v celém okolí. Casem jsem ale zacala varit i jídla pro "masožrouty"; proste proto, že jsem se do jednoho takového zamilovala... Priznávám však bezostyšne, že i když je francouzská gastronomie opravdovým zážitkem, mezi má top oblíbená jídla stále patrí bramborové knedlíky s uzeným a porádne vysmaženou cibulkou a také babicciny "amolety" s cukrem a skoricí. Pripomínají mi totiž teplo domova a mé detství."